close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ZDJĘCIE DO PASZPORTU - WYMOGI

 • Warunkiem skutecznego złożenia wniosku paszportowego jest posiadanie prawidłowego zdjęcia. W ostatnich miesiącach odnotowujemy rosnącą liczbę interesantów zgłaszających się do Ambasady z nieprawidłowymi zdjęciami do wniosku paszportowego i zmuszeni jesteśmy odsyłać Państwa ponownie do fotografa. To z kolei naraża Państwa na dodatkowe koszty, obie strony na niepotrzebny stres, a w dodatku zakłóca pracę urzędu.

   

  Aby uniknąć tego typu sytuacji, zachęcamy Państwa do zapoznania się z najnowszą "Instrukcją wykonywania zdjęć do dokumentów paszportowych oraz dowodów osobistych". Wymogi co do zdjęć paszportowych są takie same jak dotychczas, jednak w tej instrukcji zostały przedstawione w sposób jeszcze bardziej intuicyjny. Od 1 marca 2015 r. takie same wymogi dotyczą zdjęć do nowych dowodów osobistych (choć w tym przypadku przypominamy, że Ambasada nie przyjmuje wniosków na nowy dowód osobisty).

   

  Dodatkowym narzędziem umożliwiającym sprawdzenie, czy nasze zdjęcie spełnia wymogi, są tzw. maski dowodowo-paszportowe.

  Maskę taką wystarczy przyłożyć do zdjęcia, aby sprawdzić, czy oczy i broda są w dobrym miejscu.

  Jeszcze lepszym sposobem jest wydrukować maskę zawczasu i poprosić fotografa o wykonanie zdjęcia według wzoru.

   

   

  Co do zasady, wymogi odnośnie zdjęć do paszportu są następujące:

   

  Zdjęcie musi być kolorową fotografią o wymiarach 35x45mm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, odwzorowującą naturalny kolor skóry, mającą dobrą ostrość oraz pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, a także twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

   

  - Osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności) a także osoba, której stan zdrowia nie pozwala na wykonanie wskazanej wyżej fotografii, w zakresie wizerunku – może złożyć fotografię o wymiarach 35x45mm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, odwzorowującą naturalny kolor skóry, mającą dobrą ostrość oraz pokazującą  twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków,  tak  aby twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej.

  - Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku może złożyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku należy przedłożyć orzeczenie   o stopniu niepełnosprawności z powodu wrodzonej lub nabytej wady wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

  - Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może złożyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, które nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy. W takim przypadku należy przedłożyć zaświadczenie o przynależności  do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej .

   

   

   

  DO POBRANIA:

   

  Instrukcja wykonywania zdjęć do dokumentów paszportowych oraz dowodów osobistych (796.1 KB)

   

  Wzory masek dowodowo-paszportowych (3.0 MB)

   

  Maski w j. polskim, j. angielskim i j. islandzkim (119.0 KB)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: