close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 listopada 2018

  3 listopada w Ambasadzie RP w Reykjaviku odbyło się zorganizowane wspólnie z Islandzkim Stowarzyszeniem Zdrowia Psychicznego Geðhjálp spotkanie poświęcone zdrowiu psychicznemu na emigracji.

  Uczestnicy spotkania zostali przywitani przez Ambasadora Gerarda Pokruszyńskiego oraz konsula Jakuba Pilcha, który przedstawił najważniejsze problemy dotyczące zdrowia psychicznego, z jakimi można spotkać się w pracy konsularnej. Następnie głos zabrała Anna Gunnhildur Ólafsdóttir, dyrektorka Geðhjálp, która poinformowała o działalności swoje stowarzyszenia oraz o specjalnej ofercie, skierowanej do Polaków, czyli o odbywających się w co drugi czwartek miesiąca w siedzibie Geðhjálp polskojęzycznych spotkaniach dla osób zmagających się z problemami zdrowia psychicznego.


  Kolejne wystąpienie, Katarzyna Kudrzycka, polska psycholog pracująca w Islandii poświęciła kwestii dbania o zdrowie psychiczne i poinformowała o istniejących formach wsparcia w tym zakresie, dostępnych dla Polaków w Islandii. Następnie głos zabrał Łukasz Filipowicz, psychiatra pracujący w szpitalu w Reykjaviku, który mówił o specyfice emigracji i jej wpływu na zdrowie psychiczne oraz o trudnościach i wyzwaniach, z jakimi mierzy się człowiek na obczyźnie. Ostatnia wystąpiła Joanna Marcinkowska, specjalista do spraw emigracji Biura Praw Człowieka miasta Reykjavik, która przedstawiła zjawisko adaptacji do nowego środowiska oraz poinformowała o działaniach miasta Reykjavik, mających na celu ułatwienie tego procesu dla Polaków.

   

  Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja, a Ambasador Pokruszyński zapewnił, że ze względu na stosunkowo duże zainteresowanie tematem placówka zorganizuje w przyszłości kolejne spotkania w odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby polskiej społeczności. Najprawdopodobniej tematem następnego spotkania będą kwestie zdrowia psychicznego i wyzwań w procesie adaptacji, stojących przed polskimi dziećmi w islandzkich szkołach.

   

   

  IMG_20181103_110941
  IMG_20181103_115456
  IMG_20181103_123330

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: