close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 czerwca 2019

  Po odwiedzaniu władz następujących miast: Dalvík, Akureyri, Egilsstaðir, Reyðarfjörður, Keflavík,Blönduós, Höfn oraz Vík ambasador Pokruszyński wystosował listy do ich władz.

  Treść listu:

   

  "Pragnę serdecznie podziękować za udane spotkanie w Urzędzie Miasta. Omówienie spraw Polaków mieszkających na terenie Państwa gminy było dla mnie bardzo ważne. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że moi rodacy spotykaja się z przyjazną postawą Isladczyków w waszej gminie, co ma wpływ na dobre relacje.

                  Wśród Polaków jest wiele rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Jak wiadomo, aby nauczyć się władać jakimkolwiek językiem, należy najpierw nauczyć się swojego ojczystego języka. Dlatego właśnie zwracamy się z prośbą do Państwa gminy o wprowadzenie języka polskiego do programu nauczania, jako dodatkowego języka dla dwujęzycznych dzieci. Możliwość uczenia się macierzystego języka da dzieciom polskiego pochodzenia lepszą przyszłość, zwłaszcza gdyby wybrały powrót do Polski, bądź edukację w swoim kraju. Ucząc się języka polskiego, dzieci nabierają szacunku dla obu krajów, budując tym samym kulturową więź z krajem ojczystym.

  Ambasada Polska pomoże w znalezieniu nauczycieli wykwalifikowanych do nauczania języka, którzy w wielu przypadkach już pracują w placówkach oświatowych Państwa gminy.

  Pragniemy również rozwijać relacje handlowe, kulturalne i naukowe naszych krajów.

   

                 

  Pozostając z szacunkiem,

   

  ___________________________

  Gerard Pokruszyński

  Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Islandii"

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: