close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • 2010

 • 2010.12.13
   

  Konkurs Chopinowski w Reykjaviku

  Rok 2010, w dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, obfitował w niezliczoną ilość imprez, spotkań i koncertów związanych z życiem i tworczością jednego z najwybytniejszych polskich kompozytorów. Na całym świecie można było posłuchać jego muzyki na jednym z bardzo wielu wspaniałych koncertów. Również na Islandii kilka ciekawych wydarzeń upamiętniających twórczość Chopina przypominało nam o jego artyżmie.  W Islandzkiej filharmonii narodowej można było posłuchać muzyki Chopina w wykonaniu Víkingura Heiðar Ólafssona a od września można kupić w islandzkich sklepach muzycznych współfinansowaną przez konsulat płytę z pieśniami Chopinowskimi  w wykonaniu śpiewaczki Aliny Dubik.

  W listopadzie rozpoczeły się również przesłuchania do ogłoszonego po raz pierwszy przez placówkę konkursu interpretacji chopinowskich. W przesluchaniach wzięło udział ponad 30 uczniów islandzkich szkół muzycznych z Reykjaviku, Keflaviku i Isafjordur.

  Jury konkursowe w składzie:  

   

  Alina Dubik,

  Krystyna Cortes,

  Atli Heimir Sveinsson,

  Ewa Tosik-Warszawiak,

  Andrzej Kleina,

   

  podjęło decyzję i wytypowało zwycięzców którymi w poszczególnych kategoriach zostali:

  Kategoria A - fortepian:

  I miejsce

  - Egill Sigurðarson (Nýi tónlistarskólinn)

  II miejsce ex aequo   

  - Alda Rut Garðarsdóttir (Tónlistarskólinn í Reykjavík)

  - Mikołaj Frach (Tónlistarskóla Ísafjarðar)         

  Kategoria B - fortepian i inny instrument

  I miejsce - 

  duet Eva Hauksdóttir  (Kammerklúbburinn, Suzukitónlistarskólinn í Reykjavík ) -(skrzypce) 

             Stefania Katrín Finnsdóttir  (Kammerklúbburinn , Tónskólinn Do Re Mi) -(fortepian) 

  II miejsce -

  duet Nina Jónsdóttir (Kammerklúbburinn, Tónlistarskólinn í Reykjavík ) -(skrzypce)

            Anton Sigmarsson (Kammerklúbburinn, Tónlistarskóli FÍH ) - (fortepian)

  Kategoria C - śpiew

  I miejsce -  Kristján  Ingi Jóhannesson  (Söngskóli Sigurðar Demetz)

  II miejsce - Lilja Margrét Riedel (Söngskóli Sigurðar Demetz)

   

  Jury zdecydowało również o przyznaniu nagrody specjalnej  dla

  Lilji Cardew (Tónlistarskóli í Reykjavík)   za doskonałą muzykalność oraz jasność przekazu muzycznego w interpretacji twórczości Fryderyka Chopina.

  Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy

              Koncert finałowy wszystkich nagrodzonych uczniów odbędzie się 17 grudnia 2010r o godzinie 19.00 w Sali koncertowej Salurinn - Kopavogur. Wstęp wolny

  Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych na koncert

  Po koncercie będzie możliwość obejrzenia krótkiego filmu o życiu i twórczości Fryderyka Chopina

  ZAPRASZAMY

   

  Poniżej przedstawiamy fotorelację z przesłuchań konkursowych które mialy miejsce 28 listopada 2010r w sali recepcyjnej KG RP w Reykjaviku

  Jury od lewej; Alina Dubik, Andrzej Klejna, Krystyna Cortes, Atli Heimir Sveinsson, Ewa Tosik-Warszawiak

  od lewej; Anton Sigmarsson i Daniel Pálsson

  Od lewej: Guðfinnur Sveinsson i Kristín Sveinsdóttir

  Guðfinnur Sveinsson

  od lewej; Erla Rut Árnadóttir, Eva Hauksdóttir, Mirjam Yrsa Friðleifsdóttir, Baldvin Guðjónsson, Anton Sigmarsson, Nina Jónsdóttir, Daniel Pálsson, Stefania Katrin Finnsdóttir

  od lewej; Eva Hauksdóttir i Stefania Katrin Finnsdóttir

  Jury koncertowe słucha wystepu Trio DNA (Daniel Pálsson, Nina Jónsdóttir i Anton Sigmarsson)

  od lewej: Mikołaj Frach i Nikodem Frach

   

  W piątek 17 grudnia w sali koncertowej Salurinn w Kopavogur odbył się koncert finalistów konkursu. W trakcie koncertu wręczone zostały również nagrody. Nagrodą główną był dwu dniowy pobyt dla zwycieżcy i osoby towarzyszącej w Polsce.

  Konsul Generalna RP w Reykjaviku Danuta Szostak wita gości i gratuluje wszystkim zwycięzcom konkursu.

  Ceremonia wręczenia nagród

  Gratulacje zwycięzcom sklada czlonek Jury konkursowego Atli Heimir Sveinsson.

  Zwycięzca Kategorii wokalnej Kristján  Ingi Jóhannesson  

  Laureatka II nagrody w kategorii wokalnej Lilja Margrét Riedel

  Zwycięzca kategorii fartepianowej : Egill Sigurðarson

  12-o letnia Lilja Cardew otrzymała od Jury nagrodę specjalną za wyjątkową muzykalność i doskonałość przekazu w interpretacji utworów Chopina.

  Zwyciężczynie kategorii fortepian i inny instrument Eva Hauksdóttir (skrzypce) i Stefania Katrín Finnsdóttir   (fortepian)

  Laureat II nagrody w kategorii fortepianowej i jednocześnie najmlodszy uczestnik konkursu Mikołaj Frach (10 lat)

  Jury konkursowe oraz pracownicy KG RP w Reykjaviku, od lewej: Alina Dubik, Krystyna Cortes, Danuta Szostak, Michał Gierwatowski, Ewa Tosik-Warszawiak, Atli Heimir Sveinsson.

   

  Po koncercie wyświetliliśmy film "Warszawa Chopina" opisujący lata spędzone przez młodego Frycka w Warszawie.

  Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy !!!!!!!!!!!!

   
  2010.12.10

  Spotkanie świąteczno-noworoczne w konsulacie

  10 grudnia już po raz trzeci przedstawiciele polonii islandzkiej spotkali się w Konsulacie Generalnym RP w Reykjaviku aby złożyć sobie życzenia i wspólnie pośpiewać kolędy. Spotkanie opłatkowe, było okazją dla wszystkich zgromadzonych do wpominania starego roku oraz robienia planów na nowy 2011. W tym roku na zaproszenie Konsul Generalnej do sali recepcyjnej urzędu przybylo prawie 100 osób aby wspólnie oddać się duchowi świąt.

  Oprawę muzyczną na spotkaniu oraz piękne kolendowanie zapewnił Marcin Cieśliński

  Konsul Generalny RP w Reykjaviku, Danuta Szostak, złożyła wszystkim zebranym życzenia wszelkiej pomyślności oraz rodzinnej atmosfery a czasie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

   

   

   
  2010.12.04

  Koncert Międzynarodowej Akademii Fletowej w Reykjaviku

  W dniu 4 grudnia 2010r w sali recepcyjnej Konsulatu Generalnego RP w Reykjaviku odbył się koncert profesorów i studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu w ramach projektu Miedzynarodowa Akademia Fletowa Poznań- Bergen - Szczecin - Reykjavik 2010-2011.

  Na koncercie wystapili: prof. Roman Gryń, dr. Ewa Murawska, mgr. Piotr Żukowski, Patrycja Kubiak, Marek Kokowski, Anna Rozińska, Emilia Brakoniecka

   
  2010.12.04

  Mikołajki w Szkole Polskiej

  W sobotę 4 grudnia, dwa dni przed swoimi imieninami, Szkołę Polską w Reykjaviku odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci  zebrały się w holu głównym szkoły Fellaskoli aby obejrzeć przedstawienie teatru lalkowego z Reykjaviku a następnie  aby móc porozmawiać ze Świetym Mikołajem. Dla wszystkich grzecznych dzieci Mikolaj przygotował drobny słodki upominek

  Mikolajowi dzielnie pomagały wierne Elfy.

  Niestety na niegrzeczne dzieci (choć tych nie było prawie wcale) czekał diabełek ze swoją rózgą .........

   

  Przedstawienie opowiadające o przygodach dwóch dziewczynek w czasie świątecznych przygotowań domowych bardzo podobało się wszystkim dzieciom

  Dziękujemy bardzo serdecznie Szkole Polskiej w Reykjaviku, Dyrekcji Fellaskoli i Reykjavik oraz właścicielowi Sklepu Polskiego "Mini Market" ze zaangażowanie i organizację tak wspaniałej uroczystości dla wszystkich dzieci.

   
  2010.11.22
  Dzień Polski w Thorshofn 

  W dniu 18 listopada br. w miejscowości Thorshofn (północny-wschód Islandii) odbywał się „Dzień Polski" organizowany przez miejscową polonię. W miejscowej szkole podstawowej dzieci uczyły się o Polsce, jej historii oraz geografii. W ramach imprezy wyświetlane były polskie kreskówki dla najmłodszych a w szkolnej stołówce serwowane były polskie dania.  Wieczorem w miejscowym klubie kultury wyświetlony został „Katyń" Andrzeja Wajdy.  Polskie dzieci rozdawały wszystkim widzom guziki katyńskie.

  W czasie pobytu w Thorshofn uzgodniono z burmistrzem miasta wsparcie z jego strony inicjatywy otwarcia polskiej sekcji w bibliotece miejskiej. Ponieważ placówka uczestniczyła w akcji zbierania książek dla Thorshofn (zebrano ponad 300kg) i zapłaciła za transport do Islandii burmistrz miasta zobowiązał się do udostępnienia odpowiedniej ilości miejsca oraz wszelkich potrzebnych sprzętów.

  W miejscowości Thorshofn mieszka ponad 300 mieszkańców z czego prawie 40 osób to obywatele polscy. Prawie połowa dzieci przedszkolnych oraz duża liczba dzieci w szkole to Polacy.

   
  2010.11.15
  Obchody Święta Niepodległości RP w Reykjaviku

  W dniu 12 listopada br. w sali koncertowej Salurinn w Kopavogur odbył się zorganizowany przez placówkę uroczysty koncert z okazji obchodów Święta Niepodległości RP.  W trakcie imprezy historyk islandzki Thorleifur  Fridriksson przedstawił kilkuminutowy wykład na temat historii niepodległej Polski oraz jej powiązań z historią islandzką, a w związku z rokiem Chopinowskim islandzki pianista Jonas Ingimundarsson opowiedział zgromadzonym o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.  Kulminacyjnym punktem programu był koncert zamieszkałej  w Reykjaviku polskiej sopranistki Aliny Dubik stanowiący prezentację, współfinansowanej przez placówkę, wydanej we wrześniu br. jej płyty z pieśniami Fryderyka Chopina. Po koncercie gości zaproszono do obejrzenia krótkiego filmu promującego Polskę wydanego przez Polską Organizację Turystyki.

  Tegoż dnia w hallu Sali koncertowej niedawno powstałe w Reykjaviku Polskie Towarzystwo  Fotograficzne na Islandii „Pozytywni" prezentowało swoją pierwszą wystawę fotografii pod hasłem „Islandia w oczach Polaków".

  W uroczystościach uczestniczyło ponad 200 osób, w tym członkowie islandzkiego korpusu dyplomatycznego, urzędująca Minister Przemysłu, Energii i Turystyki p. Katrin Juliusdottir, przedstawiciele mediów Islandzkich, instytucji pozarządowych i samorządowych oraz przedstawiciele miejscowej polonii.

  Program uroczystości ułożony pod kątem uczczenia Święta lecz również działań mających na celu promocję naszego kraju spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem wśród zaproszonych gości.

   

   

   

   

   

   

  W niedzielę dnia 14 listopada w Katedrze Katolickiej w Reykjaviku odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji Święta Niepodległości RP odprawiona przez niedawno przybyłego do Reykjaviku polskiego duchownego ks. Radosława Szymoniaka. Po mszy uczniowie Szkoły Polskiej w Reykjaviku zaprezentowali przygotowany pod okiem nauczycieli uroczysty program artystyczny z okazji nawiązujący do historii  Święta Niepodległości. W uroczystości zorganizowanej  dla polonii islandzkiej  wziął udział biskup katolicki Islandii  J. E  Petur Burcher.

   
  2010.11.09
  W sobotę dnia 6 listopada br. odbyło się w Reykjaviku zorganizowane przez Wydział Praw Człowieka Urzędu Miasta Reykjavik spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele cudzoziemców zamieszkałych w stolicy Islandii. Władze miasta zorganizowały spotkanie w celu polepszenia swojej oferty usług świadczonych cudzoziemcom oraz zebrania informacji na temat ich oczekiwań. W spotkaniu, którego otwarcia dokonał burmistrz Reykjaviku, uczestniczyło ponad 100 osób reprezentujących różne narodowości mieszkańców Reykjaviku, a wśród nich 16 obywateli polskich. Podczas spotkania dyskutowano na temat potrzeb i oczekiwań cudzoziemców wobec władz miasta oraz dokonano wyboru pięcioosobowej Rady Międzynarodowej, która ma wspomagać Urząd Miasta, działać razem z nim na rzecz obcokrajowców zamieszkałych w Reykjaviku oraz stanowić platformę komunikacji pomiędzy Urzędem Miasta, a zamieszkałymi w Reykjaviku cudzoziemcami. W głosowaniu nad składem Rady udział wzięło 109 osób, uprawnionych do głosowania uczestników spotkania (warunkiem było posiadanie legalnego miejsca zamieszkania w granicach gminy Reykjavik).
   
  2010.11.09
   

  Dzień Wszystkich Świętych w Reykjaviku 

  Wieczorem dnia 1 listopada na cmentarzu Fossvogur w Reykjaviku miała miejsce zorganizowana przez konsulat we współpracy w polskim duchownym i kierownictwem Szkoły Polskiej w Reykjaviku uroczystość złożenia wieńca i zapalenia zniczy przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na mogile polskich marynarzy, którzy utonęli w styczniu 1942 roku u południowych wybrzeży Islandii w wyniku katastrofy uczestniczącego w konwoju do Murmańska polskiego statku handlowego "Wigry". Spotkanie na cmentarzu organizowane w dniu Wszystkich Świętych powoli staje się już tradycyjnym i z roku na rok przyciąga więcej chętnych. W tegorocznej uroczystości uczestniczyło blisko 80 osób.

   

  Uczniowie Szkoły Polskiej w Reykjaviku recytowali wiersze polskich klasyków, a towarzysząca im muzyka pozwoliła na chwilę wspomnień i rozmyślań.

  "(...) Nie zapominamy"

   

   

   

   

   

  zdjęcia: Tomasz Chrapek

   
  2010.11.08
  W dniu 14 listopada 2010r o godzinie 13.00 w Katedrze Katolickiej w Reykjaviku (Havallagata 16, 101 Reykjavik) odbędzie się uroczysta Msza Święta oraz Akademia z okazji Obchodów Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zapraszamy wszystkich chętnych w imieniu polskich księży świadczących swoją posługę na Islandii.
   
  2010.11.03
  RAZEM RAŻNIEJ - projekt prowadzony przez Panią Kingę Jankowską, nauczycielkę Szkoły Polskiej w Reykjaviku, oraz dyrekcję przedszkola Garðaborg 

  Już 13-11-2010 o godzinie 14:00 !!!

  ZAPRASZAMY WSZYSTKIE POLSKIE RODZINY
  (wraz z dziećmi starszymi i młodszymi) DO WSPÓLNEJ ZABAWY.
  W programie: zabawy ruchowo-taneczne,nauka tańców integracyjnych Klanzy oraz malowanie twarzy:) Rodzicom gwarantujemy wyśmienitą zabawę wraz ze swoimi dziećmi, a także zasłużony relaks przy kawie i słodkościach,podczas gdy ich pociechy będą pożytkowały swoją niespożytą energię:) bawiąc się z innymi polskimi dziećmi pod opieką
  animatorek, w przyjaznym miejscu jakim jest przedszkole "Garðaborg" na ulicy Bústaðavegur 81, 108 Reykjavik.
  Spotkania są bezpłatne:) Odmieńmy jedną sobotę w miesiącu.
  Do zobaczenia:)

  Serdecznie zapraszamy WSZYSTKIE POLSKIE RODZINY (rodziców wraz z dziećmi młodszymi i starszymi) na serię spotkań integracyjnych Razem Raźniej.

  W jedną sobotę w miesiącu ( najbliższe spotkanie 13.11.2010 o godzinie 14  ), będziemy mieli okazję spędzić owocnie czas R a z e m.
  R a z e m  bawiąc się z naszymi dziećmi, r a z e m  z innymi rodzicami wymieniając się doświadczeniami, dowiadując się ciekawych rzeczy ułatwiających optymalny rozwój dziecka, a dzieci będą miały bardzo dobrą okazję do niezapomnianej zabawy, rozwijania swoich zdolności i zainteresowań , a także nawiązania przyjaźni z innymi polskimi dziećmi.
  Zadbamy o dobrą atmosferę spotkań , a dzieciom zapewnimy przyjazne środowisko do rozwoju przez zabawę. Zapraszamy na kawę i coś słodkiego:). Spotkania są całkowicie bezpłatne.
   Odmieńmy odrobinę jedną sobotę w miesiącu. Dobry humor mile widziany:) Jesteśmy bardzo otwarci na wszelkiego rodzaju inicjatywy, nasze spotkania będą ewaluowały wraz z Państwa potrzebami i pomysłami.

  Zapraszamy także bardzo serdecznie rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi. Wszystkie dzieci są niepowtarzalne i wyjątkowe.

  Bliższe informacje na temat kolejnego spotkania już wkrótce:)


  W planie: 

  -spotkanie z książką, biblioteką

  -w atmosferze Bożego Narodzenia

  -kurs tańca

  -zabawy polskie i islandzkie

  -dwujęzyczność u dzieci

  -spotkanie z fotografem i fotografią

  -wspólne gotowanie

  -wspólne robienie na drutach i inne robótki ręczne 

  -wymiana ubrań, zabawek, książek

   

  ZAPRASZAMY NA  CIASTO ORAZ KAWĘ:)

  Miejsce: Przedszkole Garðaborg,  Bústaðavegi 81  ,108 Reykjavík

  Dojazd: pod samym przedszkolem zatrzymują się autobusy linii numer: 11 i 18, tuż przed przedszkolem znajdą Państwo miejsce do zaparkowania samochodu


  Spotkania są bezpłatne


  Kontakt:
  -Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem  informacji  dotyczących spotkań
  - a także zainteresowanych współpracą
    prosimy o przesłanie swojego adresu e-mail na adres  kingaj.spspr@gmail.com Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  Jesteśmy bardzo otwarci na Państwa propozycje:)  Czekamy wiec  także na Państwa pomysły, uwagi i pytania.

     Kristín Einarsdóttir   dyrektorka przedszkola  Garðaborg                                                                                                   

      Kinga Jankowska (współorganizator)

   
  2010.11.02
  Dnia 13 listopada (Sobota) o godzinie 14.00 w Muzeum Narodowym w Reykjaviku bedzie możliwość zwiedzania głównej ekspozycji muzealnej z polsko języcznym przewodnikiem. Muzeum Narodowe zaprasza wszystkich chętnych.
   
  2010.10.27
  Miasto Reykjavik w celu poprawy komunikacji z polskimi mieszkańcami uruchomiło stronę w języku polskim na portalu społecznościowym Facebook. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z aktualną ofertą miasta oraz do aktywnego brania udziału w wydarzeniach o których można przeczytać na stronie. [więcej]
   
  2010.10.21

  Warunki przyjęcia do szkół w Polsce dzieci obywateli polskich powracających z zagranicy i cudzoziemców

  Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej (http://www.men.gov.pl/;  w zakładce Prawo oświatowe - opinie i stanowisko MEN) zostało opublikowane stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące podstaw prawnych przyjmowania do polskich szkół publicznych obywateli polskich powracających z zagranicy i cudzoziemców.

  Zgodnie z tym stanowiskiem do odpowiednich klas publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przyjmuje się obywateli polskich, którzy ukończyli szkołę (klasę, etap edukacji) za granicą lub szkołę dla dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, na podstawie świadectwa wystawionego przez szkołę za granicą i ostatniego świadectwa szkolnego wydanego w Polsce. Świadectwo wydane przez szkołę za granicą nie musi być zatem nostryfikowane.

  Obowiązek przedstawienia świadectwa ukończenia szkoły (klasy) ukończonej za granicą dotyczy również cudzoziemca, który zamierza podjąć naukę w szkole publicznej w Polsce. Również i w tym przypadku nie ma konieczności przedstawiania nostryfikowanego świadectwa, chyba że cudzoziemiec wystąpił o nią z własnej woli i posiada już nostryfikowany dokument.

   
  2010.10.20

  POROZMAWIAJMY RAZEM w Reykjaviku 

   W dniu 6 listopada w teatrze miejskim Borgarleikhusid w godzinach 10-14 odbędzie się zorganizowane przez Urząd miasta Reykjavik spotkanie pod nazwą "Porozmawiajmy Razem" ktorego celem jest przybliżenie aktualnym władzom miasta aktualnych problemów różnych grup narodowościowych zamieszkujących stolicę.
   
  2010.09.17
  Miasto Stołeczne Warszawa wspólnie z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Warszawie zaprasza wszystkie osoby planujące powrót do kraju i mieszkające w województwie Mazowieckim do wzięcia udziału w projekcie "Zostań w Polsce swoim Szefem" mającym za zadanie wspieranie przedsiębiorczości [więcej]
   
  2010.09.04

  Stowarzyszenie Kobiet Obcego pochodzenia na Islandii tym razem zaprasza mężczyzn do udziału w bezpłatnym kursie „Taktu þátt!3/Bądź aktywny!".

  Kurs składa się z 15 godzin tematycznych zajęć języka islandzkiego i konwersacji, 30 godzin zajęć w terenie oraz spotkań oraz 3 wycieczek (1 trzydniowej oraz 2 jednodniowych). Zajęcia i spotkania odbywać się będą popołudniami dwa razy w tygodniu, a wycieczki w weekendy.

  Informacje i zgłoszenia u Mirka pod nr tel. 6914403 po 14:30 lub miroslawluczynski@gmail.com

  Zainteresowanych zaprosimy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w później określonym miejscu i terminie.

  Projekt finansowany jest z funduszu Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

   
  2010.08.17

  Koncert w Ratuszu Miejskim w Reykjaviku

  Międzynarodowa Akademia Fletowa ruszyła w Reykjaviku. Koncert w Ratuszu Miejskim w Reykjaviku jest jednym z elementów polsko-islandzko-norweskiego projektu muzycznego pod nazwą Międzynarodowa Akademia Fletowa: Poznań-Bergen-Reykjavik 2010/2011. Ze strony polskiej w projekcie uczestniczy Akademia Muzyczna w Poznaniu.

   

  Wtorek, dnia 24 sierpnia 2010 roku, godzina 17.30.

  Tjarnargata 11, 101 Reykjavik

  Wykonawcy:

  Pani Áshildur Haraldsdóttir - flet

  Pani Ewa Murawska - flet

  Pani Nína Margrét Grímsdóttir - fortepian

  Program:

  Andante i Rondo alla polacca op. 42 na flet I fortepian - Ignacy Feliks Dobrzyoski.

  Sonata na flet i fortepian - Tadeusz Szeligowski

  I Allegro moderato

  II Andante cantabile

  III Allegro con brio

  IV Molto vivace

  Nocturne Op. Posth. 72 nr. 1 in e-minor and Nocturne Op. 15. Nr. 1 in f-minor. - Fryderyk Chopin

  Fortepian

  Intermezzo from Dimmalimm - Atli Heimir Sveinsson

  Flet i fortepian

  Lokasöngur - Atli Heimir Sveinsson

  Na dwa flety I fortepian

  Rigoletto fantasie op. 38 Franz og Karl Doppler

  Na dwa flety i fortepian

   

   

   
  2010.07.12

  WYNIKI GŁOSOWANIA W II TURZE WYBORÓW PREZYDENCKICH W OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR. 89 W REYKJAVIKU

  Uprzejmie informujemy iż Obwodowa Komisja Wyborcza nr. 89 w Reykjaviku po podsumowaniu wyników głosowania przekazała do Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie protokół zawierający następujące dane:

  1. Liczba wyborców uprawnionych do głosowania - 799

  2. Liczba wyborców którym wydano karty do głosowania - 586

  3. Liczba głosów ważnych - 580

  4. Liczba głosów nieważnych - 6

  5. Frekwencja wyborcza w OKW nr. 89 w Reykjaviku wyniosła - 73,34%

   

  Wyniki wyborów w Okręgowej Komisji Wyborczej nr. 89 w Reykjaviku:

   1. Kaczyński Jarosław Aleksander - 184 głosy

  2. Komorowski Bronisław Maria -396 głosów

   

  ...................................

   

  WYNIKI GŁOSOWANIA W I TURZE WYBORÓW PREZYDENCKICH W OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ NR. 89 W REYKJAVIKU

  Uprzejmie informujemy iż Obwodowa Komisja Wyborcza nr. 89 w Reykjaviku po podsumowaniu wyników głosowania przekazała do Okregowej Komisji Wyborczej w Warszawie protokół zawierający nastepujące dane:

  1. Liczba wyborców uprawnionych do glosowania - 548

  2. Liczba wyborców którym wydano karty do głosowania - 473

  3. Liczba głosów ważnych - 470

  4. Liczba głosów nieważnych - 3

  5. Frekwencja wyborcza w OKW nr. 89 w Reykjaviku wyniosła - 86,31%

   

  Wyniki wyborów w Okręgowej Komisji Wyborczej nr. 89 w Reykjaviku:

  1. Marek Jurek - 4 głosy

  2. Jarosław Aleksander Kaczyński - 111 głosów

  3. Bronisław Maria Komorowski - 264 głosów

  4. Janusz Ryszard Korwin -Mikke - 13 głosów

  5. Andrzej Zbigniew Lepper - 3 głosy

  6. Kornel Andrzej Morawiecki - 0 głosów

  7. Grzegorz Bernard Napieralski - 59 głosów

  8. Andrzej Marian Olechowski - 11 głosów

  9. Waldemar Pawlak - 3 głosy

  10. Bogusław Zbigniew Ziętek - 2 głosy

   
   
  2010.07.07

  Villa Reykjavik

  Już 9 lipca zaczyna się seria wydarzeń kulturalnych związanych z festiwalem "Villa Reykjavik" organizowanym wspólnie przez polskie i islandzkie galeria oraz polskich i islandzkich artystów  w ramach programu finansowanego przez Norweskie Mechanizmy Finansowe.

    

  9 Lipca - Piątek

  17.00 - Havarí live music project  , Austurstræti 6

  18.00 - Croy Nielsen, Foksal Gallery Foundation, Galerie Jocelyn Wolff, Hollybush Gardens, i8, IBID Projects, Jan Mot, Johann König, Raster, Rodeo, Zero (exhibition openings)

  22.00 - Paristetris, Sudden Weather Change, Stafrænn Hákon    koncert   Bakkus / Venue, Tryggvagata 22

  10 Lipca - Sobota

  15.00 - Art Makes Us Drunk  - screening  , curated by Łukasz Gorczyca and Łukasz Ronduda, Reykjavík Art Museum - Hafnarhús, Tryggvagata 17

  17.00 - Havarí live music project , Austurstræti 6

  18.00- Kling & Bang, Hunt Kastner, Tulips & Roses (exhibition openings)

  19.00 - Kling & Bang Garden Party Quadruplos, Cloud and Lightning , Koncert Hverfisgata 42

  22.00 - Afterparty Bakkus / Venue, Tryggvagata 22

  11 Lipca- Niedziela

  14.00 - Havarí live music project, Austurstræti 6

  15.00 - Grzegorz Królikiewicz, Through and Through screening presented by Łukasz Ronduda Reykjavík Art Museum - Hafnarhús, Tryggvagata 17

  17.00 - Oskar Dawicki performance , Geirsgata 11

  22.00 - Blood Music, Antykrystyna, Mikael Lind , Koncert Bakkus / Venue, Tryggvagata 22

  13 Lipca - Wtorek

  15.00 - Along the Line  screening curated by Łukasz Ronduda , Reykjavík Art Museum - Hafnarhús, Tryggvagata 17

  17.00 - Havarí live music project Houseband, final concert Austurstræti 6

  18.00 - Oskar Dawicki - performance, Janek Simon - lecture, Kling & Bang, Hverfisgata 42

  19.30 - 21.00 - Darri Lorenzen, 90 Minutes from Where You Are Now - video loop Háskólabíó (cinema), við Hagatorg

  20.00 - Wilhelm Sasnal, Swineherd  screening Háskólabíó (cinema), við Hagatorg

  22.00 - Paula & Karol, Pascal Pinon, Loji, Snorri Helgason concert Bakkus / Venue, Tryggvagata 22

  14 Lipca - Środa

  15.00 - Kling & Bang Gang, Whirlpool screening House of Ideas / Hugmyndahús, Grandagarður 2

  17.00 - Prinz Gholam - performance, Oskar Dawicki - performance, Paula & Karol - Koncert Kitty Travers ice cream , House of Ideas / Hugmyndahús, Grandagarður 2

  22.00 - Mr Silla, Swords of Chaos, dj Wiktor Skok koncert Bakkus / Venue, Tryggvagata 22

  15 Lipca - Czwartek

  15.00 - Mancuška / Selg / Smetana , Reykjavík Art Museum - Hafnarhús, Tryggvagata 17

  17.00 - Kling & Bang Gang, Domains of Joyful Degradation performance curated by Kolbeinn Hugi Höskuldsson and Kling & Bang Gang

  Artists: Baldur Björnsson, Ingibjörg Sigurjónsdóttir and Sigríður Soffía Níelsdóttir, Kolbeinn Hugi and Mundi, Lilja Birgisdóttir, Monica Frycova, Sigtryggur Berg Sigmarsson and Unnur Andrea Einarsdóttir. Geirsgata 11

  20.00 - Bakkus / Venue, Block Party Nolo, MSN (Me, the Slumbering Napoleon), Markús and the Diversion Sessions, Benni Hemm Hemm, koncert Tryggvagata 22

  16 Lipca - Piątek

  15.00 - Art Makes Us Drunk , screening , curated by Łukasz Gorczyca and Łukasz Ronduda , Reykjavík Art Museum - Hafnarhús, Tryggvagata 17

  22.00 - William Hunt performance seashore

   

  WYSTAWY

  Vesturgata 10 - 10a

  Croy Nielsen (Berlin) "Flotsam and Jetsam"

  Jacob Dahl Jürgensen,  Simon Dybbroe Möller

   

  Foksal Gallery Foundation (Warsaw)

  Cezary Bodzianowski

  Piotr Janas

  Anna Molska

  Wilhelm Sasnal

  Monika Sosnowska

  Tryggvagata 18

   

  Galerie Jocelyn Wolff (Paris)

  Guillaume Leblon

  Prinz Gholam

  Tryggvagata 18

   

  Hollybush Gardens (London)

  "I am Lost Without Your Rhythm"

  Johanna Billing

  Geirsgata 11

   

  Hunt Kastner (Prague)

  "The Lost Highway"

  Alena Kotzmannová

  Tomáš Vaněk

  Kaffistofa, Hverfisgata 42

   

  i8 (Reykjavík)

  Elín Hansdóttir

  Tryggvagata 16

   

  IBID Projects (London)

  "A Gesture You Can't Help but Make"

  William Hunt

  Vesturgata 10 - 10a

   

  Jan Mot (Brussels)

  Pierre Bismuth

  Geirsgata 11

   

  Johann König (Berlin)

  Michael Sailstorfer

  Johannes Wohnseifer

  Geirsgata 11

   

  Kling & Bang (Reykjavík)

  "Darkness carried in (again)"

  Arnfinnur Amazeen

  "The Garden Project"

  Anna Hrund Másdóttir

  Sigríđur Torfadóttir Tulinius

  Hverfisgata 42

   

  Raster (Warsaw)

  "Fate Away"

  Michał Budny

  Rafał Bujnowski

  Oskar Dawicki

  Zbigniew Rogalski

  Janek Simon

  Vesturgata 10 - 10a

   

  Rodeo (Istanbul)

  "Tropical Iceland"

  Ziad Antar

  Vartan Avakian

  Banu Cennetoğlu

  Haris Epaminonda

  Emre Hüner

  Gülsün Karamustafa

  Christodoulos Panayiotou

  Geirsgata 11

   

  Tulips & Roses (Vilnius)

  Liudvikas Buklys

  Gintaras Didžiapetris

  Elena Narbutaitė

  Antanas Gerlikas

  Rosalind Nashashibi

  Nicolas Matranga

  Robert Snowden

  Næsti Bar, Ingólfsstræti 1a

   

  Zero (Milan)

  Giorgio Andreotta Calò

  Micol Assaël

  Anthony Burdin

  Alex Cecchetti

  Jorge Peris

  Vesturgata 10 - 10a

   

   

  Godziny otwarcia

   

  10-16 Lipca w godzinach 12.00-18.00


  17-31 Lipca Wtorek-Sobota 13.00-17.00

  Kling & Bang: Czwartek- Niedziela  14.00-18.00

   
  2010.07.06

  Szczeciński Jacht "POLONUS"  na Islandii

  W dniach 16-17 lipca oraz 2 sierpnia w porcie w Keflaviku będzie cumował polski jacht s/Polonus. Pobyt jachtu na Islandii jest częścią wyprawy, która rozpoczęła się w maju 2010 roku. Wyprawa składa się z kilku etapów, podczas których planowane jest odwiedzenie portów w Niemczech, Danii, Islandii, Anglii i Norwegii. W wyprawie uczestniczą  polscy żeglarze. Więcej informacji na temat wyprawy i poszczególnych jej etapów na stronie internetowej http://www.jachtpolonus.pl/.

   
  2010.07.04

  Biblioteka Miejska w Reykjaviku zaprasza na wycieczkę po Reykjaviku w ramach programu "Reykjavik Safari" 

  "REYKJAVIK SAFARI!"

  Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w programie: "Reykjavik Safari".


  Jest to godzinna wycieczka po centrum Reykjaviku z polskim przewodnikiem.
  Zostaną Państwo oprowadzeni po najważniejszych instytucjach kulturalnych 
  Reykjaviku i zapoznani z ich programem.

  Jest to szansa aby zapoznać sie z ofertą islandzkich muzeów, teatrów,
  bibliotek i miejsc historycznych Reykjaviku.

  Na zakończenie
  wszystkie grupy językowe zostaną zaproszone na wystep tancerki Etny Lupita
  Mastache i drobny poczęstunek. Zapraszamy dorosłych i dzieci.

  Spacer rozpoczyna sie przy ulicy

  Tryggata 15, przy budynku Biblioteki Miejskiej w czwartek, 8 lipca o godzinie 20.00.

  Wstęp wolny.

  Program jest zoorganizawany przez Bibliotekę Miejską w Reykjaviku, Muzeum Miejskie,
  Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Fotografii. Wycieczka będzie
  przeprowadzona w pięciu grupach językowych: angielskiej, polskiej,
  tajlandzkiej, litewskiej i hiszpańskiej.

  Serdecznie zapraszamy.


  www.borgarbokasafn.is  Bliższe informacje: kristin.r.vilhjalmsdottir@reykjavik.is  6181420

   
  2010.06.15

  Przedstawiamy państwu informacje dotyczące realizowanych aktualnie polsko-islandzkich projektów kulturalnych, które są finansowe z Norweskich Mechanizmów finansowych:

  1. Projekt "Islandzkie opowieści" - projekty grupy polskich fotografików którzy przebywają na islandii i tworzą obraz tego kraju przedstawiając próbę ukazania go "od podszewki". Szczegółowe informacje na temat projektu można znależć TUTAJ. Oficjalna strona twórców projektu to www.sputnikphotos.com. Zapraszamy

  2. Projekt "Villa Reykjavik" to festiwal który będzie trwał w Reykjaviku w dniach 9-16 lipca i w ramach którego odbędzie się wiele wystaw i koncertów i happeningów z których wiekszość odbywać się będzie w klubie Bakkus w Reykjaviku. Zapraszamy do zapoznania się z projektem na stronie www.villareykjavik.com

   
  2010.06.14

  Zapraszamy wszystkich chętnych na koncerty Klubu Kameralnego które odbywają się w Reykjaviku w ramach projektu "Reykjavik vs Szczecin. Spotkania Młodych Zespołów Kameralnych"

  Koncerty Klubu Kameralnego odbywać się będę w sali VON znajdującej się przy Efstaleiti 17 w dniach:

  17.06 o godzinie 12.00

  20.06 o godzinie 20.00

   
  2010.05.07

  Marcin Mroziński jest reprezantem Polski na tegorocznym konkursie EUROWIZJI

  Już 25 maja utwór „Legenda" będzie reprezentował Polskę w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji - Oslo 2010. Również telewidzowie w Islandii będą mogli śledzić występ naszego artysty - Marcina Mrozińskiego w koncercie półfinałowym tego największego muzyczno-telewizyjnego wydarzenia w Europie i głosować na jego folkową propozycję. W razie awansu polskiej piosenki do finału konkursu czekają nas jeszcze większe emocje 29 maja.

  Zachęcamy do zapoznania się z sylwetką reprezentanta Polski, jego piosenką i głosowania w trakcie zbliżającego się konkursu.

  Sylwetka Marka Mrozińskiego

  Marcin Mroziński to 24-letni piosenkarz, aktor i prezenter telewizyjny, który również pisze oraz komponuje swoje utwory. W 2009 roku ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Aktorskim.

  Zadebiutował jako 8-latek w telewizyjnym programie „5 -10-15". Od tego czasu brał udział w wielu konkursach piosenki dla dzieci w Polsce, zawsze zajmując czołowe miejsca. W 1998 roku rozpoczął współpracę z TVP w programach „Teleranek" oraz "Songowanie na ekranie". Później nadeszły kolejne sukcesy m.in. w teleturnieju „Rodzina jak z nut" oraz w popularnej „Szansie na Sukces". W 2004 roku Marcin wygrał prestiżowy Krajowy Konkurs Piosenki Francuskiej dla polskich wykonawców. Reprezentował również Polskę w 3. Międzynarodowym Festiwalu "Singing Mask" w Sankt Petersburgu (Rosja), zdobywając zaszczytne 2. miejsce. Był jednym z półfinalistów polskiej edycji "Idola".

  Od tego czasu Marcin odniósł wiele sukcesów jako aktor i piosenkarz. W 2009 roku grał w dwóch superprodukcjach muzycznych debiutując rolą Raoula de Chagny w słynnym „The Phantom of the Opera" (Upiór w Operze) Andrew Lloyd Webber'a oraz w musicalu "Boyband" Petera Quiltera jako Sean. Nagrał podwójnie platynową płytę z polską obsadą "Upiora w operze". Znalazł się także w obsadzie specjalnego koncertu "Notre Dame l'Histoire", na podstawie musicalu "Notre Dame de Paris" Luca Plamondona, w roli Clopina. W bieżącym roku ten młody artysta występuje aż w czterech spektaklach teatralnych, także w sztuce "Piosenka jest dobra na wszystko, czyli nieobecni mają rację", poświęconej legendarnemu "Kabaretowi Starszych Panów". Niedawno Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie, ogłosił że Marcin wygrał casting aż do dwóch ról w nowym musicalu „Les Miserables" (Nędznicy), który swoją premierę będzie miał we wrześniu tego roku.

  Marcin Mroziński jest gospodarzem, nagrywanego w studio MTV w Londynie, programu „Staraoke" emitowanego na antenie Cartoon Network. Jest również dobrze znany kinomanom oraz telewidzom dzięki m.in. roli w popularnym serialu „Na dobre i na złe" oraz dubbingowi w wielu produkcjach filmowych (m.in. w ostatnim przeboju Walta Disneya "Księżniczka i Żaba", w którym wcielił się w rolę księcia zamienionego w tytułową żabę).

  Marcin pracuje obecnie nad swoim pierwszym solowym albumem. Zdecydowane zwycięstwo w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2010 czyni go tegorocznym reprezentantem Polski w tym największym muzyczno-telewizyjnym przedsięwzięciu Europy. Na scenie w Oslo wspierać go będą m.in. koleżanki z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", w którym przez rok sam występował. Fani Marcina uważają, że jego udział i piosenka uczynią tegoroczną Eurowizję LEGENDArną dla Polski.

  Legenda - piosenka konkursowa w formacie mp3

   

   
  2010.04.23

  "Dwoje biednych Rumunów mówiących po Polsku" to przedstawienie autorstwa Doroty Maslowskiej które jest wystawiane przez islandzki teatr Nordur Pollinn. Przedstawienie w jezyku islandzkim.

  Sztuka Doroty Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" została napisana na zamówienie Teatru Rozmaitości Warszawa w ramach projektu TR/PL. Dyrektor teatru Grzegorz Jarzyna postawił przed autorami dramatów dwa cele - opowiedzieć, jak najnowsze przemiany polityczne, społeczne, kulturowe i obyczajowe wpłynęły na nasz sposób życia i patrzenia na rzeczywistość oraz wypróbować i poddać weryfikacji nowe metody narracji scenicznej, odnaleźć dla teatru polskiego nowe estetyki.

  Tytułowe dwoje Rumunów - Parcha i Dżina - okazuje się być młodymi Polakami, zagubionymi po przebieranej imprezie. On - młody uczestnik wyścigu szczurów, Ona - przegrana młoda matka. Odurzeni narokotykami podróżują autostopem po północnej Polsce. Kolejne ich wcielenia poznajemy w serii spotkań z Kierowcą, Kobietą, Barmanką i Dziadem. Dramat - napisany charakterystyczną mieszanką językową Masłowskiej - śmieszy, ale z pewnością nie jest komedią...

  18 listopada w Teatrze Rozmaitości odbyła się premiera "Dwóch biednych Rumunów" w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Teatr zaprosił redaktora "Krytyki Politycznej" Sławomira Sierakowskiego i autorkę do rozmowy o dramacie, która ukazała się jako program do sztuki. Publikujemy jej wersję zmodyfikowaną przez oboje rozmówców.  żródło: www.wyborcza.pl

  Szczegóły dotyczące terminów spektakli można znależć na www.midi.is

   

   
  2010.04.19

  W dniu 25.04.2010r o godzinie 20.00 w sali koncertowej Salurinn w Kopavogur odbędzie się koncert "Muzyka Chopina w barwach północy" Krakowskiej Orkiestry Kameralnej.

   W programie koncertu znajdują się:

  Rondo a la Krakowiak op. 14 - Fryderyka Chopina

  Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 - Mieczysław Karlowicz

  Marsz

  walc

  Romance

  Finał

   

  I koncert fortepianowy e mol op. 11 - Fryderyka Chopina

   

  WSTĘP WOLNY

   

  Koncert odbywa się w ramach programu wymiany kulturalnej miedzy Polską a Islandią i jest finansowany z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

   
  2010.04.19

  DIALOG na Green Light Festival w Reykjaviku

  Zbliża się kolejna szansa by zobaczyć w Reykjaviku „DIALOG" Cezarego Ibera. 16 kwietnia rusza Green Light Festival w kinie Regnboginn przy Hverfisgata. W ciągu trzech tygodni zostaną pokazane 22 filmy z całego świata - wśród nich zwycięzca Cannes - „Biała Wstążka", nominowani do Oskara - „Burma VJ", „Food Inc." i „Parnassus", głośny „Ondine" a także „DIALOG".  Wszystkie wybrane przez organizatorów filmy mają zapewnioną regularną dystrybucję kinową na Islandii.

  DIALOG w reżyserii Cezarego Ibera, wyprodukowany przez Icebreaker Films, współfinansowany przez PISF został całkowicie nakręcony na Islandii, zmontowany w Warszawie i Berlinie.  DIALOG opowiada wyjątkową historię dwójki fotografów (Anna Leoniak, Fiann Paul), którzy chcieli zrobić zdjęcia wszystkim islandzkim dzieciom z prowincji. To także głębokie wejście w skomplikowana relację ich dwojga, w świat wyznawanych przez nich wartości i obserwacja sposobu w jaki realizują postawione sobie cele.

  Film daje także świeże spojrzenie na najmłodszych Islandczyków i jest jak coś w rodzaju podróży do świata dzieciństwa, w którym można poczuć się tak, jakby codzienne problemy nigdy nie istniały.  DIALOG to również ostatnie spojrzenie na przedkryzysową Islandię i możliwość zanurzenia się w muzyce Mugisona - Islandczyka popularnego na świecie i regularnie koncertującego w Polsce  (m. in. Era Nowe Horyzonty 2008).

  Ciesząca się niezwykłym powodzeniem premiera Dialogu odbyła się 4 lutego dzięki pomocy Konsulatu Generalnego RP w Reykjaviku.

  W Polsce DIALOG można było zobaczyć dotychczas na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz kilku pokazach specjalnych. W najbliższym czasie film będzie do obejrzenia także w Norwegii (ponownie) i Kanadzie.

  Więcej na:

  http://www.icebreakerfilms.net/

  http://www.cinando.com/

   www.graenaljosid.is/biodagar/forsida

  Trailer:

  www.icebreakerfilms.net/video-dialog.html

   

  Najbliższe pokazy filmu DIALOG odbędą się w  kinie Regnboginn przy ul. Hverfisgata w Reykjaviku w dniach:

  - wtorek 20.04 godzina 18.00

  - czwartek 22.04 godzina 22.15

  - niedziela 25.04 godzina 16.00

  - wtorek 27.04 godzina 20.00

   
  2010.04.10

   

   

  Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 10 kwietnia 2010 roku doszło do jednej z największych tragedii w historii Polski. W drodze na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem śmierć ponieśli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wysocy urzędnicy państwowi i wojskowi oraz wszyscy pozostali  członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu.

  W związku z tragedią lotniczą pełniący obowiązki głowy państwa Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej  Bronisław Komorowski ogłosił w Polsce żałobę narodową.

  Księga kondolencyjna dla ofiar tej niewyobrażalnej tragedii była wyłożona w Konsulacie Generalnym RP w Reykjaviku w dniach 13.04-16.04

  Wpisy w Księdze kondolencyjnej złożyli m.in.:

  Prezydent Republiki Islandii Ólafur Ragnar Grímsson

  Minister Spraw Zagranicznych Republiki Islandii  Össur Skarhéðinsson

  Przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego i kościoła katolickiego i prawosławnego na Islandii

  Wielu pogrążonych w żalu Polaków

   

  W okresie trwania żałoby narodowej odbyły się trzy Msze święte w intencji ofiar tej strasznej katastrofy. W sobotę 17.04 w Katedrze katolickiej Landakot mszę święta w intencji ofiar odprawił Biskup Kościoła Katolickiego w Reykjaviku J.E Petur Burcher. Wśród znamienitych gości w mszy świętej wzięli udział m.in. Prezydent Republiki Islandii Pan Ólafur Ragnar Grímsson, Minister Sprawiedliwości Pani Ragna Árnadóttir i Minister Zdrowia Pani Álfheiður Ingadóttir.

  Na mszy świętej która odbyła się w dniu 11.04 o godzinie 16.30 również w katedrze Landakot w  swoje najszczersze kondolencje dla wszystkich obywateli polskich na całym świecie przekazała Premier Republiki Islandii Pani Jóhanna Sigurðardóttir.

   
  2010.03.22

  WYBUCH WULKANU EYJAFJALLAJÖKULL

  W związku z wybuchem wulkanu do którego doszło w nocy z soboty 20.03 na niedzielę 21.03 zostały wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się w okolicach zagrożonych ewentualnymi skutkami erupcji wulkanu.

  Ponieważ istnieje zagrożenie powodziowe w okolicach wulkanu (wulkan przykryty jest lodowcem) z okolicznych miejscowości i farm zostali ewakuowani ich mieszkańcy.

  Ewakuacja dotyczyła następujących miejscowości i regionów:

  Fljótshlið - obszar pomiędzy Markarfljóts a Hvolsvöllur i Hella

  Zachodnie miejscowości od Ásólfsskáli, Skálakot i Moldnúpur do terenów Varmahlið

  Tereny pomiędzy Þorvaldseyri a Hrútafell i Drangshlið

  Tereny pomiędzy Skógar a Víkur

  Dla potrzebujących zostały otwarte trzy ośrodki pomocy czerwonego krzyża w Hella, Hvolsvöllur i Vík

  Została uruchomiona specjalna linia Czerwonego Krzyża która przyjmuje wszelkie zgłoszenia pod numerem 1717

  Ze względów bezpieczeństwa zostały zamknięte niektóre drogi m.in:


  Na wschód od Selfoss,

  Suðurlandsvegur przy Hvolsvöll, Markarfljót i Vík.

  Fljótshlíð zostal zamkniety obszar przy Sunnuhvol.   Zgodnie z obowiązujacymi na Islandii przepisami ze wzgledu na potencjalne zagrożenia wynikające z erupcji wulkanu zostały wprowadzone ograniczenia w ruchu lotniczym w odległości 200 km od miejsca wybuchu wulkanu zatem objęły one również lotniska w Reykjaviku i Keflaviku.

  Wszystkie osoby potrzebujące pomocy proszone są o zgłaszanie się do konsulatu pod numerem 520 50 50

   
  2010.03.08

  WIECZÓR POEZJI ANNY CZACHOROWSKIEJ W REYKJAVIKU

          W dniu 11 marca 2010r w pomieszczeniu Szkoły Polskiej w Reykjaviku odbyło się spotkanie z poetką Anną Czachorowską, która wraz z zaproszonymi gośćmi (takżec uczniami Szkoły Polskiej) zaprezentowała wiersze z tomików: ,,To miłość zapukała do drzwi", ,,Byłam różą Twojej zimy'', ,,Zanim słońce zejdzie zboczem'', ,,Dotykanie szczęścia''.

  Wybrane utwory zostały przedstawione również w przekladzie na jezyk islandzki.

  Poetka Anna Czachorowska

   

  zdjęcia: Tomasz Chrapek

   
  2010.03.02

  W dniu 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Sali recepcyjnej Konsulatu Generalnego  RP w  Reykjaviku odbył się pierwszy z serii koncertów Chopinowskich planowanych w roku bieżącym. Koncert zorganizowany był  we współpracy z Klubem Muzyki Kameralnej działającym w Reykjaviku. W koncercie wystąpiło 19 uczniów islandzkich szkół muzycznych grających ponadto w Klubie Muzyki Kameralnej założonym i działającym pod kierownictwem mieszkającej na Islandii od ponad 20 lat polskiej nauczycielki muzyki, skrzypaczki p.Ewy Tosik. Licznie zgromadzeni słuchacze wysłuchali utworów Chopina w wykonaniu młodych islandzkich artystów.

  Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, miejscowego MSZ, polonii islandzkiej oraz środowiska muzyków zamieszkałych w aglomeracji stolicy. W imprezie uczestniczyło blisko 120 osób.

   
  2010.02.19
  Dnia 19.02.2010 wchodzi w życie nowelizacja ustawy paszportowej wprowadzająca szereg istotnych zmian w zasadach wydawania paszportów obywatelom polskim
   
  2010.02.15

  Rodzinne poranki w bibliotece

  Konsulat Generalny RP w Reykjaviku uprzejmie informuje, że Biblioteka Miejska w Reykjaviku rozpoczyna nowy program, w którym rodzice wraz z dziećmi pomiędzy  0-6 rokiem życia zapraszane są do biblioteki w celu wspólnego spędzania czasu.

  Do dyspozycji uczestników poranków będzie ramowy program zajęć przygotowany przez pracowników biblioteki. W bibliotece znajdują się zabawki i książki dla dzieci natomiast rodzicom oferowana będzie filiżanka kawy.

  Program rodzinnych poranków w bibliotece będzie rozwijał się we współpracy z ich uczestnikami, zgodnie z ich potrzebami i propozycjami.

  Wszyscy chętni są mile widziani. Udział w porankach  jest bezpłatny.

  Czas i miejsce spotkań:

  Biblioteka Miejska Gerðuberg:

  wtorek 10.30 - 11.30

  Gerðuberg 3-5, 111 Reykjavík

   

  Główna Biblioteka Miejska:

  czwartek 10.30 - 11.30

  Tryggvagata 15, 101 Reykjavík

   

  Dodatkowych informacji udzielają:

   

  Kristin Vilhjálmsdóttir, tel. 411 61 22

  Email: kristin.r.vilhjalmsdottir@reykjavik.is

   

  Þorbjörg Karlsdóttir, tel. 411 61 46

  Email: thorbjorg.karlsdottir@reykjavik.is

   
  2010.02.08
  Zabawa karnawałowa dzieci ze Szkoły Polskiej w Reykjaviku

  W sobotę dnia 6 lutego odbyła się w Sali recepcyjnej Konsulatu zabawa karnawałowa dla najmłodszych uczniów szkoły polonijnej oraz turniej dla uczniów klas gimnazjalnych i liceum. W imprezie karnawałowej uczestniczyło około 70 dzieci. Nauczyciele przygotowali dla nich różnego rodzaju konkursy i zabawy oraz wiele niespodzianek.

  Dla starszych uczniów przygotowano turniej klas obejmujący wiedzę z zakresu programu szkolnego oraz wychodzącą poza ten program. W turnieju udział wzięło około 40 uczniów. Konkursowe nagrody ufundował Konsulat.

  Zarówno młodsze dzieci, jak i starsi uczniowie bawili się doskonale.

   
  2010.02.05
  W czwartek 4 stycznia odbyła się w Reykjavik islandzka premiera filmu DIALOG w której wzięło udział prawie 200 osób [więcej]DIALOG – tłumy na premierze w Reykjaviku

  Nadkomplet widzów, żywiołowe reakcje i powszechnie wyrażane życzenie, by film trafił do regularnej dystrybucji - tak w skrócie wyglądała premiera filmu DIALOG Cezarego Ibera w kinie Haskolabio w Reykjaviku. Widzowie jeszcze długo po projekcji zadawali pytania a kino opuszczali z chęcią ponownego obejrzenia filmu.                

   Zaproszenie na premierę przyjęli między innymi  przedstawiciele  prezydenta Islandii, MSZ i miejscowych placówek dyplomatycznych.    

  DIALOG powstawał na Islandii w trakcie prac nad projektem fotograficznym przygotowywanym na Reykjavik Arts Festival. Anna Leoniak i Fiann Paul przejechali całą wyspę, by sfotografować dzieci  od 3 do 6 lat. Ich twarze, tworząc architektoniczną instalację, przykryły fasadę spalonego budynku w centrum Reykjaviku i zostały tam na wiele miesięcy.

  Film pokazuje skomplikowane relacje międzyludzkie, życiowe wybory i dążenie do wyznaczonego sobie celu. Prezentuje różne płaszczyzny poszukiwania dialogu.

  DIALOG jest wolny od przemocy i patologii, czym wyraźnie wyróżnia się na tle  współczesnego dokumentu. Pokazuje jasną stronę życia, zabierając widzów w podróż do świata dzieciństwa i zachęcając do poszukiwania w sobie wewnętrznego dziecka.

  Po projekcji współbohaterka filmu, Anna Leoniak otrzymała 50 e-maili z gratulacjami.

  Według Danuty Szostak, Konsula Generalnego RP w Reykjaviku, DIALOG doskonale wpisuje się w przełamywanie miejscowego stereotypu Polaków, będących nie tylko imigrantami ekonomicznymi i dlatego tym bardziej cieszy entuzjastyczne przyjęcie filmu przez islandzkich widzów.

  W premierze oprócz bohaterów filmu mieszkających w Reykjaviku wzięli udział także producent i reżyser filmu.

  - Dla mnie jako reżysera, to była niezwykła premiera - mówi Cezary Iber. - Móc zobaczyć, że widzowie nie tyle oglądają film, co go odbierają i jak bardzo mocno reagują.

  Widok przepełnionej sali kinowej, i atmosfera wyczekiwania na widowni przywoływały skojarzenia z atmosferą najlepszych festiwali świata.

  -Nadspodziewanie duża ilość widzów na premierze dowodzi, że DIALOG ma spory potencjał dystrybucyjny, i może być regularnie pokazywany w kinach - ocenia Sławomir Ciok, producent filmu. - Islandia i cała Skandynawia to dla nas kluczowe rynki, dlatego bardzo istotne jest, że właśnie tu zaczynamy nasze zagraniczne pokazy, i również tu spotykamy się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Świeże spojrzenie na islandzkie realia i nordycką mentalność jest tym, czego nie oferują widzom miejscowe filmy.

  Film został wyprodukowany przez Icebreaker Films, przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

  Premiera odbyła się przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Reykjaviku.

   

  Oficjalna strona filmu, zawierająca trailer:

  http://www.icebreakerfilms.net/

  Reżyseria Cezary Iber

  Producent Sławomir Ciok

  Muzyka Mugison

  Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej

  Produkcja Icebreaker Films

   

  Fiann Paul

  - Być niezależnym to robić tylko to, co zależy tylko od Ciebie, i tylko w taki sposób, który zależy od Ciebie, nawet jeśli innym wydaje się to niemożliwe.

  Anna Leoniak

  - Życie to jeden, wielki plac zabaw. Możemy grać, w co tylko chcemy, możemy przerwać każda grę, kiedy tylko chcemy i zawsze możemy zacząć coś nowego. Wystarczy tylko wybrać.

  Cezary Iber - reżyser

  - Bez względu na trendy staraliśmy się zrobić film, który pozwoli złapać oddech, i po którym w radosnym nastroju opuszcza się kino, bo nie jest to miejsce, by się katować. Zapraszam na podróż po Islandii, w poszukiwaniu wewnętrznego dziecka.

  Sławomir Ciok - producent

  - Niezależny film poszerza naszą wiedzę o świecie, bo wykracza poza ramy, w których zwykło się go zamknąć. Prezentuje niebanalny punkt widzenia, bo nie powstaje na zamówienie. Pozwala nam dotrzeć tam, gdzie chcemy, bo niezależnym nie można postawić tamy ani szlabanu. Możemy mówić bez skrępowania, bo nie podlegamy żadnej cenzurze. To rzeczywistość jest naszym punktem odniesienia a nie czyjeś mgliste wyobrażenie o niej.

   

   
  2010.01.14

  XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  W niedzielę 10 stycznia po raz pierwszy również w Reykjaviku zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Sztab zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Polskiej w Reykjaviku i Towarzystwo Kultury Polskiej przy pomocy kilkudziesięciu wolontariuszy zebrał według przekazanych nam informacji ponad 780.000 Koron Islandzkich. W czasie finału islandzkiej orkiestry zagrał zespół Nomader, zatańczył Szymon Żukowski a wykwalifikowani ratownicy prowadzili instruktaz udzielania pierwszej pomocy.

  Odbyła się również tradycyjna aukcja, na której można była licytować gadżety WOŚP oraz przedmioty podarowane przez osoby prywatne (w tym np. zdjęcia ofiarowane przez Towarzystwo Fotografików oraz obraz ofiarowany przez Kornelię Dyszkiewicz)

  Na imprezie zorganizowanej w seli recepcyjnej Konsulatu Generalnego RP w Reykjaviku bawiło się prawie 200 osób.

  Materiał filmowy w serwisie YouTube z 18 finału WOŚP na Islandii

  Zdjęcia: Tomasz Chrapek, Jarek Ganiec, Michał Gierwatowski

  Materiał filmowy w serwisie YouTube na temat 18 finału WOŚP na Islandii

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: