close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 czerwca 2017

  Za nami kolejny rok szkolny, a także Dzień Dziecka. Uczniom gratulujemy wytrwałości i życzymy udanych wakacji, a wszystkim Dzieciom składamy najlepsze życzenia z okazji Waszego święta!

  Uroczyste akademie z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017 odbyły się 27 maja w Szkole Polskiej w Reykjaviku im. J. Korczaka, a także 28 maja w Krakka Akademia w Keflaviku. Z kolei 29 maja odbyły się ostatnie zajęcia z j. polskiego w szkole Grunnskóli Snæfellsbæjar w Ólafsviku. Zakończył się również rok szkolny w Ísafjörður.

   

  Wszystkie cztery wydarzenia zostały - tradycyjnie już - wsparte przez Ambasadę RP w Reykjaviku poprzez zakup nagród książkowych oraz gier planszowych dla najlepszych uczniów. Ponadto uroczyste zakończenie roku szkolnego było pierwszą okazją do wypróbowania nowego systemu nagłośnienia, sfinansowanego przez Ambasadę. Oto bowiem jednym z punktów akademii w Reykjaviku i Keflaviku były wydarzenia artystyczne - przedstawienia teatralne. Podczas zakończenia roku szkolnego w Keflaviku grupa teatralna PLeikhús wystawiła sztukę "Smok Wawelski - nieznana historia", zaś w Reykjaviku uczniowie mogli podziwiać m.in. Samochwałę, Skarżypytę, Warzywa ze "Straganu", zwierzątka z "Zoo" i wiele innych w sztuce inspirowanej klasycznymi polskimi wierszami Jana Brzechwy.

   

  27 maja odbył się również w przedszkolu Álftaborg w Reykjaviku piknik rodzinny zorganizowany przez grupę Razem Raźniej. Główną okazją do tego przedwakacyjnego spotkania był Dzień Dziecka. Również i ta inicjatywa została wsparta przez Ambasadę - tym razem w postaci kulinarnej.

   

  Zakończenie roku szkolnego było również doskonałą okazją do wręczenia uczniom  - tuż przed rozpoczęciem przez nich wakacji - "legitymacji ucznia polonijnego", zaś nauczycielom - "nauczyciela polonijnego". Legitymacje te, wprowadzone z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a wystawiane przez urzędy konsularne i ambasady, dają uczniom pobierającym za granicą naukę języka polskiego i innych przedmiotów nauczanych po polsku (a także nauczycielom, którzy te zajęcia prowadzą) uprawnienia analogiczne do tych, które przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej w kraju.

  fot. KS
  fot. KS
  fot. KS
  fot. KS
  fot. KS
  fot. KS
  fot. KS
  fot. KS
  fot. KS
  fot. KS
  fot. RS
  fot. RS
  fot. KS
  fot. KS

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: