close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 23 czerwca 2017

  Podczas dwudniowej wizyty szef polskiej dyplomacji wziął udział w ‎nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego, uczestniczył w dwustronnym spotkaniu ze swoim islandzkim odpowiednikiem, a także spotkał się z przedstawicielami Polonii islandzkiej. Była to pierwsza oficjalna wizyta Ministra Spraw Zagranicznych RP w Krainie Lodu i Ognia od blisko 41 lat.

  Minister Spraw Zagranicznych RP Witold Waszczykowski przybył we wtorek 20 czerwca na Islandię, gdzie wziął udział w ‎nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego zorganizowanym w Reykjaviku jako uwieńczenie prezydencji islandzkiej, a także uświetnienie 25-lecia powstania tej organizacji. Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego w takich obszarach jak bezpieczeństwo cywilne, zrównoważony rozwój czy współpraca naukowa oraz wyzwania, jakie stoją przed państwami regionu w bliższej i dalszej przyszłości. Na zakończenie spotkania ministerialnego uczestnicy podpisali tzw. Reykjavik Declaration, m.in. podkreślającej konieczność utrzymania i wzmocnienia roli RPMB do roku 2020 i w latach późniejszych w celu stawiania czoła wyzwaniom na poziomie regionalnym.

   

  Następnego poranka Minister Waszczykowski spotkał się w Ambasadzie z najaktywniejszymi członkami islandzkiej Polonii oraz z przedstawicielami polskich organizacji na Islandii. Szef polskiej dyplomacji z uznaniem podkreślił aktywny udział przedstawicieli polskiego środowiska w życiu politycznym i publicznym Islandii oraz efektywne działania na rzecz rozwoju polskiej oświaty. Polscy obywatele są najliczniejszą grupą wśród cudzoziemców i od 1996 r. stanowią jednocześnie największą grupę cudzoziemców osiedlających się corocznie w Islandii. Obecność licznej Polonii na Islandii jest szczególnym czynnikiem w relacjach dwustronnych, który znacząco przyczynia się do stymulowania współpracy polityczno-gospodarczej.

   

  Po spotkaniu w Ambasadzie szef resortu spraw zagranicznych udał się do Hotelu Hilton Reykjavik Nordica na spotkanie ze swoim islandzkim odpowiednikiem, Gudlaugurem Thor Thordarsonem. Głównymi tematami rozmów dwustronnych były: współpraca bilateralna, problematyka bezpieczeństwa, polityka wschodnia i współpraca regionalna. Ministrowie zwrócili uwagę na znaczenie stosunków dwustronnych w kontekście politycznym i gospodarczym, podkreślając zwłaszcza wagę współpracy w regionie Morza Bałtyckiego i Arktyki. Wyrazili ponadto nadzieję na dalsze wzmocnienie więzi łączących oba kraje i dynamiki dialogu politycznego. Szczególnie istotny pozostaje sojuszniczy charakter relacji obu krajów w ramach NATO. – Cieszy fakt, że Islandia podziela polskie dążenia do wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa w Europie oraz związane z tym działania podjęte przez NATO – mówił minister Waszczykowski.

   

  Na zakończenie swojej dwudniowej wizyty w Islandii, pierwszej oficjalnej wizyty szefa polskiego resortu spraw zagranicznych od 1976 r., Minister Waszczykowski udzielił wywiadów przedstawicielom miejscowych mediów - stacji telewizyjnej RÚV oraz gazety Morgunblaðið. Tematami przewodnimi wywiadów były m.in. polityka władz rosyjskich, stosunki między NATO a Rosją, kwestie bezpieczeństwa oraz polityka europejska.

   

   

  Państwa uwadze polecamy również wywiad Wiceministra Środowiska, prof. dr hab. Mariusza-Oriona Jędryska dla Poland.pl na temat polsko-islandzkiej współpracy energetycznej w zakresie geotermii.

  fot. flickr CBSS
  fot. flickr CBSS
  fot. flickr MFA
  fot. flickr MFA
  fot. flickr MFA
  fot. flickr MFA
  fot. flickr MFA
  fot. flickr MFA
  fot. flickr MFA
  fot. flickr MFA
  fot. Ambasada RP w Reykjaviku
  fot. Ambasada RP w Reykjaviku
  fot. Ambasada RP w Reykjaviku
  fot. Ambasada RP w Reykjaviku
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  fot. MN
  main
  main

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: