close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 października 2017

  Jak wiele można zrobić razem, można było zobaczyć podczas Międzykulturowego Festiwalu w Rifie w sobotę 21 października od godz. 14.00. Gośćmi specjalnymi "Fjölmenningarhátið" byli Prezydent i Pierwsza Dama Islandii.

  Obok przedstawicieli Bośni, Islandii, Rumuni, Słowacji, Niemiec i mieszkańców Południowej Afryki pojawiły się akcenty z nadwiślańskiej krainy. Grupa Jesteśmy W Kontakcie pojawiła się już po raz drugi na tym Festiwalu. W tym roku tematem przewodnim ich działań był obchodzony w Polsce Rok Wisły. Dzięki dużemu zaangażowaniu członków, sympatyków i przyjaciół grupa zrealizowała autorski projekt „Smacznie nad Wisłą”.

   

  W ramach tego projektu przygotowano ponad 20 potraw z doliny Wisły. Polskie rodziny przygotowały nie tylko tradycyjne pierogi, bigos staropolski czy galaretę, ale również cebularze lubelskie z makiem, pulpety rybne z sosem tatarskim, piszingera z Krakowa, bułeczki walentynkowe z Ciechanowa, pierniki toruńskie oraz wiele rodzajów chleba. Nie zabrakło także polskich wędlin, chleba ze smalcem i ogórkiem kwaszonym. Każda potrawa opisana była w języku polskim i islandzkim. Każdy z gości „zasmakował” kawałka polskiej historii.

   

  Dużym zainteresowaniem cieszyło się polskie stoisko, gdzie można było podążać „Szlakiem Wisły”. Znalazły się na nami mapy, albumy, przewodniki, ale również polskie monety i pamiątki z naszych podróży po Polsce. Przygotowano również prezentację zawierającą zdjęcia z nadwiślańskich miast i znad Wisły, które przesłali znajomi oraz przyjaciele z Islandii i Polski. Punktem kulminacyjnym było zaśpiewanie na scenie pieśni „Płynie Wisła”.

   

  Dla najmłodszych przygotowano zajęcia plastyczne oraz stół z polskimi grami i zabawami. Dzieci różnych narodowości miały okazję, między innymi, układać puzzle „Polska”, malować historię o Smoku Wawelskim, posłuchać polskich legend i poznać polskie tradycje świąteczne. Przygotowały one również dekorację „Szlakiem Wisły”. Wszyscy mogli obejrzeć prezentację o działalności grupy „Jesteśmy W Kontakcie”. Najmłodsi uczestnicy polskiej grupy zaprezentowali polskie stroje ludowe.

   

  Przygotowano także akcent piłkarski. Małe stanowisko, na którym zachęcano do kibicowania polskiej i islandzkiej drużynie na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku oraz poczęstowania się polskim, bardzo popularnym na Islandii, czekoladowym batonikiem. Niewielu Islandczyków wiedziało skąd pochodzi Prince Polo dostępne w każdym sklepie.

   

  Niezależnie od tego, co przygotowała grupa „Jesteśmy W Kontakcie” na festiwalu pojawiły się inne polskie akcenty. Przykładowo dzieci różnych narodowości (w tym również polskiej) przeczytały w swoich ojczystych językach fragmenty książki Magnasona Andri Snaer’a  „Historia błękitnej planety”.

   

  Festiwal w Rifie to kolejny projekt, który pokazał, że warto być w kontakcie i podejmować wspólne działania. Ambasada RP w Reykjaviku serdecznie gratuluje wszystkim zaangażowanym w organizację rodzinom - w szczególności grupie "Jesteśmy w Kontakcie" - wspaniałego projektu i życzy kolejnych sukcesów w przyszłości.

   

   

   

  Main
  FullSizeRender
  FullSizeRender1
  FullSizeRender2
  FullSizeRender3
  FullSizeRender4
  FullSizeRender5
  IMG_6740
  IMG_6746
  IMG_6749
  IMG_6750
  IMG_6751
  IMG_6753
  IMG_6754
  IMG_6766
  IMG_6772
  IMG_6784
  IMG_6788
  IMG_6796
  IMG_6826
  IMG_6830
  IMG_6835
  IMG_6841

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: